Silniční doprava

Němečtí poslanci odmítli záměr omezit rychlost na dálnicích

18.10. – Němečtí poslanci jednoznačně odmítli návrh opozičních Zelených vyzvat vládu k zavedení rychlostního limitu na dálnicích. Proti bylo 498 z 631 pří­tomných zákonodárců, informovala včera agentura DPA. Zelení přišli s iniciativou na zavedení všeobecného omezení rychlosti na německých dálnicích na 130 kilometrů za hodinu, jak je tomu například i v České republice.

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

Aktuality ze světa 41-42/2019

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

Výběr mýta není ohrožen, ujistil vládu ministr dopravy

15.10. – Od ledna příštího roku není ohrožen výběr mýta, vládu o tom včera ujistil ministr dopravy Vladimír Kremlík. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér Jan Hamáček. Ministr dopravy kabinet informoval při projednávání materiálu o zajištění výběru mýta po roce 2019.

Otevřeno nové OK Truck Centrum pro ojetá vozidla IVECO

V září bylo v areálu společnosti TBS – Truck Bus Servis v Telnici u Brna slavnostně otevřeno OK Truck Centrum pro prodej ojetých vozidel značky IVECO. Celková plocha TBS je 16 600 m2 a prodejní plocha OK Trucks představuje 3920 m2.

Co přineslo září 2019 v dopravě

Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.

Předáno 40 vozidel pro kontrolu výběru mýtného

Společnost CzechToll předala 40 vozidel speciálně navržených a upravených pro mobilní kontrolu výběru mýtného v ČR počínaje 1. prosincem 2019. Vozidla, ve kterých vykonává kontrolu celní správa, převzali v Ivančicích u Brna ministr dopravy Vladimír Kremlík společně s Radkem Mátlem, pověřeným řízením Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Ministerstvo dopravy podalo kvůli mýtnému rozklad k ÚOHS

11.10. – Ministerstvo dopravy podalo včera rozklad proti rozhodnutí, kterým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal s ročním odkladem plnění smlouvy na nový mýtný systém s konsorciem CzechToll/SkyToll. Na twitteru to uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a konsorciem úřad zakázal minulý měsíc. Vladimír Kremlík už dříve uvedl, že výběr mýtného od 1. prosince, kdy se má nový systém spustit, není rozhodnutím ÚOHS nijak ohrožen.

Silniční dopravci zvládnou i tvrdý brexit Premium

Silniční dopravci zvládnou i tvrdý brexit

11.10. – Blížící se termín brexitu a nejasnosti o jeho podobě vyvolávají velkou nejistotu mezi dopravci i jejich zákazníky. A to jak z hlediska pravidel pro přístup na trh, tak pro pohyb řidičů nákladních vozidel a autobusů na území Spojeného království. Výzvou bude celní odbavení zásilek.

Scania představila své autonomní vozidlo bez kabiny, koncept AXL

8.10. – Při vývoji tohoto vozidla se sešli odborníci Scania z různých oborů a vyvinuli koncept nákladního vozidla, jehož konstrukce, i když je bez kabiny, vychází z modulárního systému společnosti.

Ministr dopravy je nespokojený s prací policie na D1

7.10. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík není spokojený s prací policie při vymáhání zákazu předjíždění kamionů u problematických úseků rekonstruované dálnice D1. Uvedl uplynulou neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dodal ale, že situace se už zlepšuje.

spinner