Letecká doprava

​Pro lety v Schengenském prostoru lze využít další letiště

26.5. – Vláda schválila využívání dalších letišť pro lety v Schengenském prostoru. Dosud bylo jediným letištěm pro mezinárodní dopravu pražské letiště Václava Havla. Nově tedy cestující mohou využít letiště Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Karlovy Vary, Pardubice a letiště Praha-Kbely.

Lufthansa se dohodla s německou vládou na státní pomoci

25.5. – Nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF schválil balíček pomoci devět miliard EUR (245 miliard Kč) pro leteckou společnost Lufthansa. S plánem souhlasí také představenstvo aerolinek, oznámila firma, která těžce doplácí na koronavirovou krizi. Dohodu ještě musí schválit akcionáři a Evropská komise.

Pražské letiště přesune dráhu a přestaví odbavovací plochy za 835 milionů Kč

25.5. – Na pražském letišti se přesune jedna z pojezdových drah a vybuduje nová odbavovací plocha. Práce za 834,9 milionu Kč provedou stavební firmy Eurovia a Hochtief, které uspěly ve veřejném tendru. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Stavby jsou součástí plánovaného rozšíření druhého terminálu a vybudování nové paralelní dráhy. Letiště Praha si od obou projektů slibuje efektivnější odbavení letadel a zvýšení bezpečnosti při odbavení širokotrupých letounů v jižní části letiště.

​Fondu spolumajitelů Smartwings stoupl zisk na 228 milionů korun

22.5. – Investiční fond Unimex Group spolumajitelů společnosti Smartwings Jiřího Šimáněho a Jaromíra Šmejkala dosáhl v minulém roce podle výroční zprávy zisku 228,4 milionu Kč. O rok dříve vydělal 197,8 milionu Kč. Napsal to včera server E15.cz.

​Jednání akcionářů Smartwings byla přerušena, pokračovat budou příští týden

21.5. – O situaci letecké společnosti Smartwings včera jednala valná hromada společnosti. Jednání však bylo nakonec přerušeno a pokračovat bude v příštím týdnu. Akcionáři firmy budou o situaci jednat i v rámci expertní komise, kterou zřídilo ministerstvo dopravy. Řekla to mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Společnost nyní řeší problémy vzniklé koronavirovou krizí, hovoří se i o státní pomoci.

​DACHSER zorganizoval třicátý charterový let

21.5. – Od začátku koronavirové krize na konci února zorganizoval mezinárodní logistický provider DACHSER již třicet charterových letů, kterými pro své zákazníky přepravil přes 60 milionů respirátorů a lékařského vybavení, jako jsou osobní ochranné pomůcky a ochranné rukavice. Na konci dubna DACHSER zorganizoval poprvé ve své historii osm charterových letů v jednom týdnu, tři z toho na trase Hong Kong – Los Angeles.

​Angela Merkelová: Rozhodnutí o vládní pomoci Lufthanse padne brzy

21.5. – Rozhodnutí o vládní pomoci německým aerolinkám Lufthansa padne v brzké době. Uvedla to včera kancléřka Angela Merkelová s tím, že kabinet na toto téma vede „intenzivní jednání“ se samotnou firmou i s Evropskou komisí. Bližší detaily k chystané dohodě nesdělila. Stejně jako mnoho dalších leteckých přepravců čelí i Lufthansa vážným potížím kvůli poklesu letecké dopravy v důsledku koronavirové pandemie.

Evropské aerolinky začínají obnovovat přímé linky do Prahy

20.5. – Evropské aerolinky začínají postupně obnovovat své linky do Prahy. Od června začne do Paříže létat společnost Air France, která bude během měsíce postupně navyšovat počet spojů. Lety z Frankfurtu nad Mohanem obnoví také Lufthansa, od července pak chce začít létat z Helsinek také Finnair. Vyplývá to z informací dopravců a Letiště Praha.

Smartwings nemá zájem o prodej firmy státu, uvedla společnost

18.5. – Letecká skupina Smartwings nemá zájem o majetkový vstup státu do společnosti. Uvedla to v pondělí v prohlášení. Žádá stát o úvěr, nebo garanci za úvěr u komerční banky. Podle firmy je totiž v současné krizi problém získat nové půjčky na bankovním trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček v neděli uvedl, že by stát mohl koupit až 100procentní podíl. Do konce června by to měla projednat vláda. Karel Havlíček v pondělí řekl, že kapitálový vstup státu je až poslední variantou, poskytnutí pomoci prostřednictvím záruky či úvěru by mělo mít přednost.

​Pomoc leteckým společnostem schválila Francie, Německo či Norsko

18.5. – Letecké společnosti po celém světě se nyní potýkají se značnými problémy, protože koronavirová krize vedla k prudkému poklesu zájmu o osobní leteckou přepravu. Mnoho aerolinek ve snaze vyhnout se bankrotu zažádalo o státní pomoc. ČTK zveřejnila výběr evropských států, které schválily pomoc leteckým společnostem či o pomoci aerolinkám uvažují:


spinner