Letecká doprava

Letiště Praha se do roku 2035 rozšíří na 23 milionů cestujících

22.10. – Letiště Praha by mělo do roku 2035 zvýšit kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících ročně. Letos odbaví 17,7 milionu lidí, což je meziroční nárůst o 5,8 procenta. Na včerejším kulatém stole Hospodářské komory ČR to uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř. S kapacitními problémy se letiště potýká již nyní. Podle Václava Řehoře muselo například letos v létě odmítnout deset procent příletů na terminál 1. Počet cestujících roste nepřetržitě od roku 2013.

Nejdelší let s cestujícími přistál po 19 hodinách a 16 minutách

21.10. – Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787–9 Dreamliner australských aerolinek Qantas včera v 07:42 místního času (v sobotu 22:42 SELČ) přistál v nejlidnatějším městě Austrálie po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií jde o nejdelší let s pasažéry na světě.

Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa

18.10. – Zadlužené letecké společnosti Alitalia svitla naděje na záchranu – podle zdrojů agentury Reuters v ní chce získat podíl německá letecká společnost Lufthansa. Řím Alitalii také schválí překlenovací úvěr 350 milionů EUR (zhruba devět miliard Kč), vyplývá z návrhu, do něhož měl Reuters možnost nahlédnout.

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

Aktuality ze světa 41-42/2019

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

Letiště Praha: Letecký provoz mezi Prahou a Čínou zatím beze změn

14.10. – Letecké spojení mezi Prahou a Čínou by se v nejbližší době nemělo výrazněji změnit. V současnosti na trase funguje přímé spojení do čtyř čínských destinací, v provozu budou i v zimě. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Loni na linkách do Číny cestovalo 190 tisíc pasažérů, meziročně o 10 000 více. Prezident Miloš Zeman minulý týden ve čtvrtek v médiích uvedl, že diplomatická roztržka mezi vedením Prahy a Čínou může vést k odklonění některých leteckých linek z Číny do Prahy.

Demokraté varují před odstoupením USA od smlouvy o otevřeném nebi

10.10. – Demokratické poslance amerického Kongresu znepokojuje údajný záměr vlády USA vypovědět smlouvu o otevřeném nebi, která umožňuje provádět kontrolní průzkumné lety nad územím cizích států. Poslanci to uvádějí v dopisu ministrům zahraničí a obrany, o němž včera informovala agentura Reuters. Odstoupení od smlouvy by podle demokratů bylo „darem Rusku“.

Novým členem představenstva Letiště Praha je Jiří Černík ze Skansky

9.10. – Představenstvo Letiště Praha má nového člena, stal se jím dosavadní finanční ředitel Skansky Jiří Černík. Ve vedení nahradil Radka Hovorku, který skončil na konci září. Uvedl to dnes mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Piloti Southwest Airlines žalují Boeing kvůli odstávce letadel

9.10. – Odborový svaz pilotů americké letecké společnosti Southwest Airlines zažaloval americkou strojírenskou firmu Boeing. Tvrdí, že zastavení provozu letounů Boeing 737 MAX připravilo piloty aerolinek na mzdách o více než 100 milionů USD (přes 2,3 miliardy Kč). 

Nové simulátory pro piloty letounů Airbus A320neo/ceo a Boeing 737 MAX Premium

Nové simulátory pro piloty letounů Airbus A320neo/ceo a Boeing 737 MAX

7.10. – Společnost Czech Aviation Training Centre (CATC), minulý týden za přítomnosti ministra dopravy České republiky a představitelů Úřadu pro civilní letectví České republiky, Řízení letového provozu (majitel společnosti CATC), Smartwings Group (největší zákazník CATC sdružující letecké společnosti Smartwings a ČSA) a dalších osobností z oblasti letectví, slavnostně uvedla do provozu dva nové plně pohyblivé letové simulátory nejvyšší kategorie pro výcvik pilotů letadel řady Airbus A320 nejnovější generace neo a letadel Boeing 737 poslední generace MAX. 

Společnost Air France převzala svůj první Airbus A350 Premium

Společnost Air France převzala svůj první Airbus A350

4.10. – Letecká společnost Air France představila nový, ekologičtější letoun Airbus A350 poslední generace. Je vybaven 324 sedadly, z toho 34 ve třídě Business, 24 ve třídě Premium Economy a 266 ve třídě Economy. 

spinner