Infrastruktura

Slovensko počítá s novou rychlostní silnicí k ČR až za deset let

23.10. – Slovensko počítá s výstavbou nové rychlostní silnice u Púchova na západě země k hranicím s Českou republikou až zhruba za deset let. Vyplývá to ze záměru, který slovenský správce dálnic NDS předložil úřadům k posouzení vlivu připravované silnice na životní prostředí. Nová silniční propojení obou zemí dříve označily česká a slovenská vláda na svých společných jednáních za jednu z priorit.

ŘSD do konce roku vypíše 16 soutěží za 8,7 miliardy Kč

22.10. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje do konce roku vypsat 16 výběrových řízení na zhotovitele dálničních a silničních úseků za celkem 8,7 miliardy Kč. Mezi největší plánované stavby patří osmikilometrová část uherskohradišťské dálnice D55. Včera to uvedl šéf silničářů Radek Mátl.

Kraj souhlasí s Pražským okruhem mezi Suchdolem a Březiněvsí

22. 10. – Středočeský kraj souhlasí se stavbou části Pražského okruhu mezi Suchdolem a Březiněvsí. K takzvanému úseku 519 dala včera rada kraje kladné stanovisko a nepožaduje další posuzování. Učinila tak na základě usnesení výboru pro životní prostředí a zemědělství, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.

Fond dopravy bude mít rozpočet 87 miliard Kč

15.10. – Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce činit 87,3 miliardy Kč. V případě potřeby je ministerstvo dopravy připraveno jednat s resortem financí o jeho navýšení. Rozpočet včera schválila vláda, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. Rozpočet se po jednáních obou ministerstev už jednou navyšoval, původní návrh byl o pět miliard Kč nižší.

Pražský tunel Blanka byl po čtyřech letech provozu zkolaudován

15.10. – Pražský tunel Blanka byl včera po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován. Oznámil to náměstek pražského primátora Adam Scheinherr. Kolaudace stavby byla ve stavebním povolení původně podmíněna dokončením vnějšího Pražského okruhu. Podle Adama Scheinherra ale právní rozbor konstatoval, že zmíněná podmínka je neadekvátní, protože Praha nemůže garantovat státní stavbu, kterou chystá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Náklady na vybudování systému tří tunelů jsou zhruba 40 miliard Kč.

Celá D11 až na hranice s Polskem by mohla být hotová v roce 2026

14.10. – Dálnice D11 z Hradce Králové až na hraniční přechod do Polska v Královci na Trutnovsku by mohla být hotová v roce 2025 až 2026. Stavba posledních dvou úseků D11 z Jaroměře do Trutnova a z Trutnova na hranici by mohla začít v letech 2023 až 2024. Práce na již rozestavěných úsecích mezi Hradcem Králové a Jaroměří jdou podle plánu, jezdit by se po nich mělo začít v roce 2022. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Ministerstvo dopravy podalo kvůli mýtnému rozklad k ÚOHS

11.10. – Ministerstvo dopravy podalo včera rozklad proti rozhodnutí, kterým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal s ročním odkladem plnění smlouvy na nový mýtný systém s konsorciem CzechToll/SkyToll. Na twitteru to uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a konsorciem úřad zakázal minulý měsíc. Vladimír Kremlík už dříve uvedl, že výběr mýtného od 1. prosince, kdy se má nový systém spustit, není rozhodnutím ÚOHS nijak ohrožen.

Plzeňský kraj vyhlásil soutěž na dodavatele své největší stavby

8.10. – Plzeňský kraj vyhlásil veřejnou soutěž na dokončení západního okruhu v Plzni, největší stavby v jeho devatenácátileté historii za 2,3 miliardy Kč. Nová komunikace od Křimické ulice po Karlovarskou třídu, jejímiž investory jsou kraj a město, bude měřit 3,5 kilometru a má být hotová v roce 2023. Navazuje na první etapu dokončenou před pěti lety. Svedením tranzitní dopravy po okruhu se značně uleví centru Plzně, řekl primátor Martin Baxa.

Japonské firmy se zajímají o užší spolupráci s ČD - Telematikou Premium

Japonské firmy se zajímají o užší spolupráci s ČD - Telematikou

8.10. – ČD – Telematika jednala s vedoucími představiteli japonských firem zaměřených na IT infrastrukturu a drážní systémy o možnostech užší spolupráce v oblasti testování nových technologií a jejich implementace. Setkání s téměř dvacetičlennou delegací pod hlavičkou Japonského IT institutu proběhlo na půdě CzechInvestu. Obě strany deklarovaly připravenost na budoucí spolupráci jak v oblasti IT infrastruktury, tak v oblasti dopravních systémů.

Ministr dopravy je nespokojený s prací policie na D1

7.10. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík není spokojený s prací policie při vymáhání zákazu předjíždění kamionů u problematických úseků rekonstruované dálnice D1. Uvedl uplynulou neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dodal ale, že situace se už zlepšuje.

spinner