​Německá vláda podpoří Deutsche Bahn 5,5 miliardami EUR

27.5. – Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) 5,5 miliardami EUR (1,5 bilionu Kč). Už dříve problémovou firmu poškodil kolaps dopravy vyvolaný koronavirovou krizí. Plán na záchranný balíček musí ještě schválit německý parlament a Evropská komise (EK). K ozdravení společnosti budou muset dvěma miliardami EUR přispět do roku 2024 i její zaměstnanci, uvedla firma.

​ÚOHS musí znovu posoudit nákup akcií Libereckým krajem

27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat nákupem akcií dopravců, který chtěl uskutečnit Liberecký kraj. Antimonopolnímu úřadu to nařídil Krajský soud v Brně. ÚOHS v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Soud teď rozhodnutí zrušil a vrátil věc úřadu k novému projednání. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu.

Liberecký kraj odhaduje propad tržeb ve veřejné dopravě na 90 milionů

27.5. – Liberecký kraj očekává kvůli koronavirové pandemii o 360 milionů Kč nižší daňové příjmy. Na zhruba 90 milionů korun odhaduje propad tržeb ve veřejné dopravě. Krajští zastupitelé proto schválili snížení rozpočtu na tři miliardy Kč. Aby kraj nemusel omezovat investice, využije 251 milionů z přebytku loňského roku a dalších 109 milionů musí ušetřit resorty kraje a příspěvkové organizace s výjimkou organizací sociálních a záchranné služby. Méně kraj rozdělí na dotacích.

​Labe mezi Valy a Mělicemi u Přelouče překlenul nový most

27.5. – Pro veřejnost byl slavnostně otevřen nový silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi na Pardubicku, který po 10 měsících výstavby nahradil staré vojenské provizorium z 2. světové války. Most již nebude omezovat plavbu lodí a oba břehy spojuje most na úrovni 21. století. Zatím se na most vrací pěší a cyklistická doprava ze souběžné provizorní lávky, která sloužila od srpna loňského roku. Do měsíce pak po dokončení úprav komunikací na březích začnou most opět využívat i automobily.

​Soud musí znovu projednat žalobu proti vyvlastnění pozemků na D3

27.5. – Krajský soud v Českých Budějovicích musí znovu projednat žalobu Jiřího Zevla, který se její pomocí bránil vyvlastnění pozemků v trase dálnice D3. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Jde o 50 metrů dálnice v části Ševětín-Borek, která je už hotová; Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zmíněných 50 metrů loni v září dostavělo a úsek otevřelo v prosinci. Jiří Zevl dostal od státu za pozemky 578 000 Kč. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného v databázi Nejvyššího správního soudu, na nějž upozornila Česká televize.

​Data DKV naznačují oživení hospodářství, situace však dopravců zůstává vážná

27.5. – Silniční doprava začíná pozvolna ožívat, vyplývá to vyplývá z údajů společnosti DKV Euro Service. Podle tankování a mýtného českých a slovenských zákazníků DKV je v posledních týdnech patrné odražení od pomyslného dna. I přes tento trend zůstává situace u dopravců velmi vážná.

​Pro lety v Schengenském prostoru lze využít další letiště

26.5. – Vláda schválila využívání dalších letišť pro lety v Schengenském prostoru. Dosud bylo jediným letištěm pro mezinárodní dopravu pražské letiště Václava Havla. Nově tedy cestující mohou využít letiště Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Karlovy Vary, Pardubice a letiště Praha-Kbely.

Vláda schválila snížení silniční daně u nákladních vozidel nad 3,5 tuny o čtvrtinu

26.5. – Silniční daň u nákladních automobilů nad 3,5 tuny má klesnout zhruba o čtvrtinu klesnout. O schválení změny v rámci daňového balíčku, který má firmám pomoci s následky šíření koronaviru, včera na tiskové konferenci vlády (Vláda ČR) informovala ministryně financí Alena Schillerová. Opatření po vládě ještě musí schválit Parlament. Ministerstvo financí navrhuje protikrizový daňový balíček projednat ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

O další pokutě pro Arrivu rozhodne Zlínský kraj asi až na podzim

26.5. – O další pokutě pro společnost Arriva vlaky za potíže v železniční dopravě rozhodne Zlínský kraj zřejmě až na podzim. Už v únoru jí udělil sankci 690 000 Kč. Další část pokuty chtěl firmě kvůli nefunkčnímu odbavovacímu zařízení v některých jejích vlacích na přelomu loňského a letošního roku vystavit na základě porovnání březnových tržeb s tržbami ze začátku roku. Kvůli pandemii nového typu koronaviru a souvisejícímu razantnímu úbytku spojů to ale není možné. Novinářům to včera řekl hejtman Jiří Čunek.

Siemens Mobility dodá deset lokomotiv Smartron do Bulharska

26.5. – Bulharské státní dráhy (BDŽ) objednaly u společnosti Siemens Mobility deset vysoce výkonných střídavých elektrických lokomotiv typu Smartron. Smartron je standardizovaný typ lokomotivy, který kombinuje výhody standardního produktu s ověřenými technologiemi lokomotiv Siemens Vectron. Ty naopak vynikají širokou variabilitou potřebnou pro specifické provozní podmínky dané historickými odlišnostmi železniční infrastruktury v různých zemích.

Vláda podpořila omezení pokusů o získání řidičského průkazu

26.5. - Vláda včera i přes výhrady ministerstva vnitra podpořila poslaneckou novelu, která má mimo jiné omezit počet pokusů o získání řidičského průkazu. Novelu, kterou předložili zástupci všech sněmovních klubů, doporučilo ministerstvo dopravy. Kabinet k novele pošle Sněmovně pozitivní stanovisko, informoval tiskový odbor Strakovy akademie.

spinner