Slovensko počítá s novou rychlostní silnicí k ČR až za deset let

23.10. – Slovensko počítá s výstavbou nové rychlostní silnice u Púchova na západě země k hranicím s Českou republikou až zhruba za deset let. Vyplývá to ze záměru, který slovenský správce dálnic NDS předložil úřadům k posouzení vlivu připravované silnice na životní prostředí. Nová silniční propojení obou zemí dříve označily česká a slovenská vláda na svých společných jednáních za jednu z priorit.

GEFCO a ArtiShock využijí aplikaci s rozšířenou realitou ke zvýšení produktivity Premium

GEFCO a ArtiShock využijí aplikaci s rozšířenou realitou ke zvýšení produktivity

23.10. – Společnost GEFCO navázala spolupráci se firmou ArtiShock a společně vyvinuli novou, inovativní aplikace pro rozšířenou realitu (AR). Nové řešení, přezdívané „GEFCO Enterprise AR“, bude využívat divize letecké a námořní přepravy společnosti GEFCO ke zvýšení kontroly kvality a podpoře produktivity balení zboží v tepelném režimu, kde nejvýznamnější roli hrají přesnost a efektivita.

Liftago spustilo logistický systém, bude rozvážet zásilky e-shopů

23.10. – Přepravní společnost Liftago spustila nový logistický systém a bude rozvážet zásilky některých partnerských firem, zároveň do něj zapojí i jejich řidiče. Na dnešní tiskové konferenci to řekl šéf Liftaga Ondřej Krátký. Liftago začalo rozvážet zásilky na jaře, kdy se dohodlo s firmou Zásilkovna. Do spolupráce se zapojila například i Alza.

ŘSD do konce roku vypíše 16 soutěží za 8,7 miliardy Kč

22.10. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje do konce roku vypsat 16 výběrových řízení na zhotovitele dálničních a silničních úseků za celkem 8,7 miliardy Kč. Mezi největší plánované stavby patří osmikilometrová část uherskohradišťské dálnice D55. Včera to uvedl šéf silničářů Radek Mátl.

Zalando testuje ve Skandinávii znovupoužitelné obaly Premium

Zalando testuje ve Skandinávii znovupoužitelné obaly

22.10. – Omezování uhlíkové stopy a snižování množství odpadu lze docílit i aplikací principu znovupoužitelnosti. Německý e-shop s módou a doplňky Zalando nyní v rámci čtyřtýdenního pilotního programu testoval opakovaně použitelné balení zboží „RePack“. Deset tisíc zákazníků ve Finsku, Norsku, Švédsku a Dánsku dostalo své objednávky balené v plastových sáčcích, které jsou navržené tak, aby se daly použít opakovaně.

Letiště Praha se do roku 2035 rozšíří na 23 milionů cestujících

22.10. – Letiště Praha by mělo do roku 2035 zvýšit kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících ročně. Letos odbaví 17,7 milionu lidí, což je meziroční nárůst o 5,8 procenta. Na včerejším kulatém stole Hospodářské komory ČR to uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř. S kapacitními problémy se letiště potýká již nyní. Podle Václava Řehoře muselo například letos v létě odmítnout deset procent příletů na terminál 1. Počet cestujících roste nepřetržitě od roku 2013.

Kraj souhlasí s Pražským okruhem mezi Suchdolem a Březiněvsí

22. 10. – Středočeský kraj souhlasí se stavbou části Pražského okruhu mezi Suchdolem a Březiněvsí. K takzvanému úseku 519 dala včera rada kraje kladné stanovisko a nepožaduje další posuzování. Učinila tak na základě usnesení výboru pro životní prostředí a zemědělství, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.

MSC Gate Bremerhaven dostane nové obří kontejnerové jeřáby Premium

MSC Gate Bremerhaven dostane nové obří kontejnerové jeřáby

22.10. – Provozovatel terminálu MSC Gate Bremerhaven objednal dva nové kontejnerové portálové jeřáby. Vedení operátora předpokládá jejich nasazení do provozu koncem roku 2020. „Velikost kontejnerových lodí, které najíždějí přístav Bremerhaven, stále roste. Musíme zůstat konkurenceschopní i v budoucnu. Nové jeřáby budou větší a efektivnější ve srovnání s těmi, které v příštím roce nahradí. Nákup nových jeřábů je také signálem, že jsme připraveni investovat do rozšíření našich odbavovacích kapacit. Profitovat z toho budou nejen zákazníci, ale i celé přístavní hospodářství,“ řekl generální ředitel MSC Gate Bremerhaven Friedrich Stuhrmann.

Gerlach zajišťuje celní odbavení i kuriózních zásilek Premium

Gerlach zajišťuje celní odbavení i kuriózních zásilek

21.10. – Celní broker Gerlach zajišťuje každý měsíc proclení a následnou přepravu velmi netypických až kuriózních zásilek. Nedávno to byla například série vzácných dravců, kteří putovali z Česka do Bahrajnu. „V poslední době jsme vyclili také poníky, oplodněná vejce pro líhnutí, hlodavce určené pro zvířata, dostihové koně či plemenné čistokrevné březí jalovice,“ řekl šéf společnosti Gerlach, která odbaví více než půl milionu zásilek ročně.

Nejdelší let s cestujícími přistál po 19 hodinách a 16 minutách

21.10. – Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787–9 Dreamliner australských aerolinek Qantas včera v 07:42 místního času (v sobotu 22:42 SELČ) přistál v nejlidnatějším městě Austrálie po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií jde o nejdelší let s pasažéry na světě.

5G umožní flexibilní automatizaci skladů Premium

5G umožní flexibilní automatizaci skladů

21.10. – V loňském roce bylo na celém světě v provozu 4000 robotických skladů. Podle prognóz budou do roku 2025 v 50 000 skladech na světě fungovat čtyři miliony komerčních robotů, což je dvanáctinásobný nárůst v průběhu pouhých šesti let. Klíčem úspěchu inteligentních skladů ovšem nejsou roboti nebo systémy řízení, ale konektivita v reálném čase. Vzhledem k nárůstu poptávky spotřebitelů, je investice do automatizace a digitalizace skladů klíčovým krokem pro zvýšení efektivity a zisků. Poskytovatelé logistických služeb hledají digitální technologie, které jim umožní zůstat konkurenceschopní.

spinner